טיפול זוגי לגברים לסביות והומואים

 

מתי לפנות לטיפול

לאחרונה קיבלתי טלפון מאישה שהתעניינה בטיפול זוגי.

היא ובן זוגה תכננו חתונה וחשבו שזה יהיה רעיון טוב לקבל ייעוץ לפני נישואין “כדי לגרות כמה בעיות”. לאחר מספר חודשים בטיפול, הם הסכימו שהעבודה שהם ביצעו מועילה להם כזוג וכיחידים. הם הרגישו מוכנים להתחיל את הפרק הבא בחייהם.

אני מציע את הדוגמה הזו כי היא כל כך שונה ממה שאני רואה בדרך כלל.

בעבודה שלי עם זוגות גיליתי — בין אם הם לסביות, הומואים או סטרייטים — שכאשר בני הזוג מגיעים לטיפול, הם לא מסוגלים לדבר אחד עם השני בלי להילחם. התקשורת התקלקלה והיחסים ביניהם מתוחים, הפכפכים והרסניים. זה נדיר שזוגות פונים לטיפול אלא אם כן הם נואשים והטיפול הופך למאמץ אחרון לפני הפרידה.

קשה להתקדם בזוגיות כאשר הכעס והטינה הצטברו לרמה שבה יש מעט תחומי דיון נטולי קונפליקטים. כמובן, זה יהיה הרבה יותר יעיל לפנות לייעוץ לפני שמגיעים לנקודה זו.

כאשר אתה ו/או בן זוגך שמים לב שאתה רב על אותו דבר שוב ושוב מבלי להגיע לפתרון, אולי כדאי לשקול ברצינות טיפול זוגי. אם אתה מתחיל לא להסכים אפילו על הנושאים הבנאליים ביותר והמתח עומד בבסיס כל אינטראקציה, פנייה לאיש מקצוע שיעזור לך לדבר אחד עם השני יכול להיות רעיון טוב מאוד.

מה לחפש אצל מטפל

התכונות החשובות ביותר במטפל זוגי הן היכולת להקשיב, להזדהות ולעזור לבני הזוג לתקשר את רגשותיהם וצרכיהם זה לזה. בניגוד לטיפול פרטני, מטפל זוגי צריך לקבוע כללי יסוד כך שלכל אדם יהיה זמן לדבר ללא הפרעה. המטפל צריך להיות פעיל ומיומן כדי שהטיפול לא יתמוסס לאותו סוג של תקשורת שיש לזוג בבית. זה יכול להיות מאוד מועיל לאנשים שלא מרגישים שהם שומעים אותם או נוטים להדחיק את רגשותיהם כדי למנוע עימותים.

השאלה אם לפנות למטפל לסבית/הומו היא משהו שכל זוג יחליט. יש הרבה מטפלים בהומוסקסואלים לבחירה, אבל אם חשוב לך ולבן הזוג שלך לעבוד עם מטפל לסבית או הומו, שאל את המטפל את השאלה הזו ישירות.

בעוד שרבות מהדינמיקה הבעייתית הקיימת בין זוגות גברים לסביות והומוסקסואלים אינן שונות באופן משמעותי מעמיתיהם ההטרוסקסואלים, הבעיות יכולות להיות די ייחודיות. כמה מהם הם:

1. השפעות של הומופוביה פנימית וחיצונית.
2. אימוץ והזרעה: ילדים, באופן כללי, מעלים מגוון נושאים שזוגות הטרוסקסואלים אינם חולקים.
3. יציאה החוצה: יש בעיות אינהרנטיות כשאדם אחד לא בחוץ והקשר נשמר בסוד.
4. סוגיות משפחתיות: הורים, ילדים, משפחה מורחבת, משפחה לבחירה.
5. הבדלים לגבי תפקידי מין בזוגות הומוסקסואלים לעומת הטרוסקסואלים.

איך טיפול זוגי יכול לעזור

לעתים קרובות, זוגות מגיעים לטיפול בתקווה שלא נאמרה שהטיפול ישנה את בן/בת הזוג, וכשזה יקרה, הבעיות שלהם ייעלמו. עם זאת, מכיוון שהאדם היחיד שמישהו מאיתנו יכול לשנות הוא את עצמנו, עבודתו של טיפול זוגי היא לזהות את החלק שלנו בתקשורת הלא מתפקדת ולנקוט בצעדים לשיפורה.

אחת המטרות החשובות של טיפול זוגי היא שיפור התקשורת. לעתים קרובות, אדם אחד כל כך מרוכז במה לומר אחר כך, עד ששמיעת האדם השני הופכת לבלתי אפשרית. הוויכוח הופך יותר להוכחת האדם שהוא טועה, מאשר הזדהות עם הרגשות שמתחת למילים.

בושה, האשמה וביקורת רק לעתים רחוקות מביאים את התוצאה הרצויה. במקום זאת, זה יכול להשאיר את אחד מבני הזוג או את שניהם מרגיש מבוזה, כועס ופגוע. זוגות שמשתמשים ברצח אופי כשהם נלחמים פוגעים באמון ובהערכה העצמית של בן הזוג. עם הזמן, זה יהרוס את מערכת היחסים. בטיפול בני הזוג יכולים לקבל את הכלים שיעזרו להם לתקשר בצורה פרודוקטיבית.

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *